Skip to content

14 Portsmouth DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block1024.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$103,100
70%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,253+8.1%
2024$3,008+7.6%
2023$2,795+3.9%
2022$2,690+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,405DeedBook 20253, Page 1461Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5210, Page 638

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4392, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1986