Skip to content

2011 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block1024.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$111,600
70%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,019+7.0%
2024$3,757+12.6%
2023$3,338+12.0%
2022$2,981+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,405DeedBook 17914, Page 1009Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 14945, Page 1683

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4680, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1985