Skip to content

62 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block1024.12
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
26%
Improvement Value:$128,200
74%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,389+7.0%
2024$4,103+22.3%
2023$3,354+3.8%
2022$3,231+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,404DeedBook 19330, Page 749Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4360, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1985