Skip to content

66 Canterbury DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block1024.12
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
30%
Improvement Value:$111,100
70%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,032+7.0%
2024$3,769+6.5%
2023$3,540+3.3%
2022$3,427+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13732, Page 1575

Property Sale

Sale
$222,900
DeedBook 12732, Page 297

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 4359, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1985