Skip to content

1 Brookdale CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block1024.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
32%
Improvement Value:$103,000
68%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,839+7.0%
2024$3,589+6.5%
2023$3,371+3.3%
2022$3,263+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,400
DeedBook 4340, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1985