Skip to content

2033 Brookdale DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block1024.13
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
37%
Improvement Value:$82,600
63%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,072+7.6%
2024$2,856+7.1%
2023$2,667+3.6%
2022$2,574+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 11228, Page 623

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4352, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1985