Skip to content

7 Surrey CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block1024.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
32%
Improvement Value:$104,800
68%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,647+7.5%
2024$3,394-0.8%
2023$3,422+3.3%
2022$3,313+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16539, Page 9Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14909, Page 1104

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4372, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1985