Skip to content

12 Sussex PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block1024.13
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,364
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$107,800
70%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,923+7.0%
2024$3,667+6.5%
2023$3,444+3.3%
2022$3,334+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000
Sq Ft1,364DeedBook 20062, Page 682Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,224DeedBook 19894, Page 1307Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10233, Page 1104

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 4389, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1986