Skip to content

10 Devon PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block1024.13
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$111,300
70%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,011+7.0%
2024$3,750+6.5%
2023$3,522+11.5%
2022$3,160+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,405DeedBook 18415, Page 619Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 4417, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1986