Skip to content

8 Devon PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block1024.13
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1416
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
27%
Improvement Value:$124,200
73%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+7.4%
2024$3,806+6.9%
2023$3,559+3.5%
2022$3,438+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16526, Page 1765Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 11144, Page 585

Property Sale

Sale
$72,400
DeedBook 4417, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1986