Skip to content

4 Devon PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block1024.13
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
30%
Improvement Value:$113,200
70%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,097+7.0%
2024$3,831+6.5%
2023$3,598+3.3%
2022$3,483+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16042, Page 651Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$72,400
DeedBook 4418, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1986