Skip to content

12 Surrey CourtForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block1024.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
36%
Improvement Value:$78,500
64%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,129+6.9%
2024$2,926+6.5%
2023$2,748+3.3%
2022$2,660+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 15888, Page 255Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 10005, Page 728

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5535, Page 761

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 4372, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1985