Skip to content

2107 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block1024.14
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$191,700
86%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,659+7.0%
2024$3,421+6.5%
2023$3,213+3.3%
2022$3,110+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,405DeedBook 19687, Page 1435Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,405DeedBook 18370, Page 184Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14142, Page 938

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5041, Page 229

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4412, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1986