Skip to content

2123 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block1024.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage966
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$78,100
63%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,119+7.0%
2024$2,916+6.5%
2023$2,739+3.3%
2022$2,652+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 16916, Page 748Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4877, Page 226

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4413, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1986