Skip to content

2127 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block1024.14
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$119,300
80%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,783+7.0%
2024$3,537+6.5%
2023$3,322+3.3%
2022$3,216+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,404DeedBook 20008, Page 1516Recorded5/12/2025

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 13289, Page 1714

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5187, Page 389

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 4415, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1986