Skip to content

2091 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 9, 2010

Property Information

Block1024.14
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0966
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
29%
Improvement Value:$79,700
71%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,830+6.9%
2024$2,646+6.5%
2023$2,485+3.3%
2022$2,406+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 14649, Page 512

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5675, Page 854

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4411, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1986