Skip to content

31 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block1024.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
25%
Improvement Value:$151,900
75%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+33.9%
2024$3,812+6.5%
2023$3,580+3.3%
2022$3,466+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$394,900
Sq Ft1,405DeedBook 19551, Page 1101Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14351, Page 1635

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 4441, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1986