Skip to content

3 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$169,500
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block1024.15
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$118,300
72%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,138+7.0%
2024$3,869+6.5%
2023$3,633+3.3%
2022$3,517+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 15526, Page 344

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5009, Page 430

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4441, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1986