Skip to content

55 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block1024.15
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1404
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,404
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$142,000
76%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+7.0%
2024$4,430+6.5%
2023$4,161+3.3%
2022$4,028+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 16231, Page 812Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 15522, Page 1485

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4430, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1986