Skip to content

7 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block1024.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1405
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,405
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
29%
Improvement Value:$110,600
71%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,943+7.0%
2024$3,686+6.5%
2023$3,462+3.3%
2022$3,352+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16106, Page 424Recorded6/12/2015

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5657, Page 109

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4449, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1986