Skip to content

11 Sheffield DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block1024.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page54.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1384
Dwellings1
ZoningRRCD
Sq Footage1,384
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,820+7.5%
2024$3,555+7.0%
2023$3,323+3.6%
2022$3,209-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 10598, Page 586

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5383, Page 224

Property Sale

Sale
$77,400
DeedBook 4443, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1986