Skip to content

1774 Woodside RoadForked River, NJ 08731

Built 1991

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 18, 1990

Property Information

Block1024.26
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2100
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
35%
Improvement Value:$221,600
65%
Total Assessment$339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+7.0%
2024$8,045+6.5%
2023$7,556+3.3%
2022$7,315+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4850, Page 320