Skip to content

1620 Frazee PlaceForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 5, 1999

Property Information

Block1024.26
Lot23.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-2BG 3540
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,540
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
25%
Improvement Value:$369,800
75%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,538+7.0%
2024$11,722+6.5%
2023$11,009+3.3%
2022$10,658+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5758, Page 704