Skip to content

1680 Joffre RoadForked River, NJ 08731

Built 2009

Last Sale Date
Apr 16, 2009

Property Information

Block1024.26
Lot23.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description2SF-L2AG 2458
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,458
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
33%
Improvement Value:$226,500
67%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565+7.0%
2024$8,007+6.5%
2023$7,521+3.3%
2022$7,281+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2009