Skip to content

1911 Parkside DriveForked River, NJ 08731

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block1024.26
Lot25.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1876
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,876
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
36%
Improvement Value:$148,300
64%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,886+7.0%
2024$5,503+6.5%
2023$5,169+3.3%
2022$5,004+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5716, Page 929

Property Sale

Sale
$12,250
DeedBook 4247, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1981