Skip to content

1913 Parkside DriveForked River, NJ 08731

Built 1979

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 8, 1994

Property Information

Block1024.26
Lot25.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1SF-F-1AG 1830
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,830
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
37%
Improvement Value:$163,400
63%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+7.0%
2024$6,145+6.5%
2023$5,772+3.3%
2022$5,587+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5173, Page 258

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 3805, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1979