Skip to content

1788 Woodside RoadForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block1024.26
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 2066
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,066
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
34%
Improvement Value:$237,600
66%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,074+7.0%
2024$8,483+6.5%
2023$7,968+3.3%
2022$7,713+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,066DeedBook 16835, Page 1717Recorded8/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4691, Page 91