Skip to content

1785 Woodside RoadForked River, NJ 08731

Built 1990
Other Exempt

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block1024.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2.5SF-L-2A 2268
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
31%
Improvement Value:$251,200
69%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,393+1.8%
2021$7,262+1.2%
2020$7,176+2.3%
2019$7,012+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4789, Page 323