Skip to content

1221 Taylor LaneForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 2, 2018

Property Information

Block1025
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2126
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,126
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
28%
Improvement Value:$215,600
72%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,605+7.0%
2024$7,109+6.5%
2023$6,677+3.3%
2022$6,464+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,126DeedBook 17183, Page 141Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12144, Page 1140

Property Sale

Sale
$171,731
DeedBook 10729, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 2000