Skip to content

1209 Taylor LaneForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block1025
Lot11.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2393
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,393
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
26%
Improvement Value:$233,800
74%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+7.0%
2024$7,441+6.5%
2023$6,989+3.3%
2022$6,766+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 10433, Page 1589