Skip to content

1214 Taylor LaneForked River, NJ 08731

Built 2013

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block1026
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2025
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,025
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
27%
Improvement Value:$238,500
73%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+7.0%
2024$7,761+6.5%
2023$7,289+3.3%
2022$7,057+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,025DeedBook 15952, Page 1246Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$308,775
DeedBook 15581, Page 523

Property Sale

Sale
$308,775

From:

To:

Sq Ft2,025DeedBook 15581, Page 523Recorded7/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013