Skip to content

101 Captain Giglio WayForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block1026
Lot7.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1977
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,977
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$242,300
71%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+7.0%
2024$8,133+14.2%
2023$7,124+3.3%
2022$6,897+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,977DeedBook 16104, Page 627Recorded6/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015