Skip to content

109 Captain Giglio WayForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$350,636
Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block1026
Lot7.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1998
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,998
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$225,100
69%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+7.0%
2024$7,678+6.5%
2023$7,211+3.3%
2022$6,981+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,636

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 16078, Page 906Recorded5/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015