Skip to content

1 Orlando CircleForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Mar 17, 1979

Property Information

Block104.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1116
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,116
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
52%
Improvement Value:$88,600
48%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+7.0%
2024$4,349+6.5%
2023$4,085+3.3%
2022$3,955+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 3808, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1977