Skip to content

1 Puffin CourtForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block104
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1868
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
38%
Improvement Value:$158,600
62%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+13.7%
2024$5,664+6.5%
2023$5,320+3.3%
2022$5,150+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft1,868DeedBook 19588, Page 497Recorded1/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1982