Skip to content

101 Nantucket RoadForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1992

Property Information

Block109
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
45%
Improvement Value:$120,100
55%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+7.0%
2024$5,131+6.5%
2023$4,819+3.3%
2022$4,666+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4925, Page 580