Skip to content

1269 Cypress StreetForked River, NJ 08731

Built 2019

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block1125
Lot37.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG 2553
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,553
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
27%
Improvement Value:$273,300
73%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,485+7.0%
2024$8,867+10.9%
2023$7,997+4.2%
2022$7,673+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000
Sq Ft2,553DeedBook 17901, Page 425Recorded5/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019