Skip to content

1215 Cypress PlaceForked River, NJ 08731

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block1127
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0780
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage780
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
60%
Improvement Value:$52,700
40%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,337+7.0%
2024$3,120+6.5%
2023$2,930+3.3%
2022$2,837+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft780DeedBook 20198, Page 1287Recorded11/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963