Skip to content

1215 Kennebec RoadForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Sep 4, 2014

Property Information

Block1129
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,104
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
43%
Improvement Value:$103,100
57%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,554+7.0%
2024$4,257+6.5%
2023$3,998+7.9%
2022$3,707+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 15893, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1987