Skip to content

1216 Sylvania PlaceForked River, NJ 08731

Built 1959

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block1135
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1570
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
35%
Improvement Value:$164,000
65%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398+7.0%
2024$5,982+6.5%
2023$5,618+3.3%
2022$5,439+18.8%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
Sq Ft1,570DeedBook 17572, Page 703Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 16184, Page 868Recorded9/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 14615, Page 1716

Property Built

Built

Year Built: 1959