Skip to content

1254 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1937

Last Sale Price
$14,364
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1136
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0680
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage680
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
46%
Improvement Value:$62,200
54%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,934+7.0%
2024$2,743+6.5%
2023$2,577+3.3%
2022$2,494+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$14,364
Sq Ft680DeedBook 18653, Page 1426Recorded8/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 5545, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1937