Skip to content

1208 Holly PlaceForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block1137
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF-2AG 1492
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,492
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
33%
Improvement Value:$164,500
67%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+7.0%
2024$5,754+28.3%
2023$4,486+3.3%
2022$4,342+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,492DeedBook 19144, Page 650Recorded8/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 14452, Page 1814

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5329, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1972