Skip to content

1254 Kennebec RoadForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1143
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1925
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,925
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
27%
Improvement Value:$236,300
73%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,230+7.0%
2024$7,695+6.5%
2023$7,227+3.3%
2022$6,996+26.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 18172, Page 1844Recorded11/27/2020

Property Sale

Sale
$168,000
Sq Ft1,925DeedBook 17728, Page 622Recorded12/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 12653, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1975