Skip to content

1270 Parker StreetForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block1144
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1264
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,264
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
38%
Improvement Value:$126,800
62%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+7.0%
2024$4,875+6.5%
2023$4,579+3.3%
2022$4,433+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 17518, Page 704Recorded6/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5096, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4793, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4763, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1989