Skip to content

1202 Sylvania AvenueForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 20, 2000

Property Information

Block1148
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1540
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,540
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
33%
Improvement Value:$167,000
67%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+7.0%
2024$5,904+6.5%
2023$5,545+3.3%
2022$5,368+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 10152, Page 978

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5179, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4572, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1980