Skip to content

1264 Olds StreetForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block1158
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1286
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,286
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
41%
Improvement Value:$111,700
59%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,832+7.0%
2024$4,518+6.5%
2023$4,243+3.3%
2022$4,108+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,286DeedBook 19826, Page 1551Recorded10/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967