Skip to content

1282 Olds StreetForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block1159
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
39%
Improvement Value:$128,100
61%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299+7.0%
2024$4,954+6.5%
2023$4,652+3.3%
2022$4,504+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988