Skip to content

1313 Lee WayForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block1169
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1529
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,529
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$134,300
62%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,456+7.0%
2024$5,100+8.1%
2023$4,719+3.3%
2022$4,569+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 16652, Page 881Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,529DeedBook 16372, Page 361Recorded4/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$84,600
DeedBook 5422, Page 914

Property Sale

SaleMulti
$44,200
DeedBook 3782, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1974