Skip to content

1439 Earie WayForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block1188
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2ATG 2231
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,231
Acreage9.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
27%
Improvement Value:$229,600
73%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,997+7.0%
2024$7,477+6.5%
2023$7,022+3.3%
2022$6,798+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 10319, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 10074, Page 808