Skip to content

1443 G StreetForked River, NJ 08731

Built 2005

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block1199
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 3631
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,631
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
16%
Improvement Value:$437,200
84%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,182+7.0%
2024$12,324+6.5%
2023$11,574+3.3%
2022$11,205+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft3,631DeedBook 19846, Page 863Recorded11/13/2024

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft3,631DeedBook 18456, Page 374Recorded5/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$505,770
DeedBook 12857, Page 1323

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 12279, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 11736, Page 1853

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 3860, Page 731